CW Industries CWN-651-50-0000
CWN-651-50-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-651-50-0000
Brief Description
CONN HDR 50PIN GOLD VERT PCB
Datasheet Download
CWN-651-50-0000.pdf
Availability of CWN-651-50-0000
QUANTITY
CWN-651-50-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-651-50-0000
Internal Part NumberEIS-CWN-651-50-0000
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-651-50-0000
Related LinksCWN-651, CWN-651-50-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-651-50-0000 Details Description
Related parts for CWN-651-50-0000
CONN HEADER .100 VERT 4POS SMD datasheet.pdf
RES 470 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION MULTIMETER 0.1M-600M datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A HNGE LVR datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1A DO214AC datasheet.pdf
TXRX SFP+ 850NM 10GBE SR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf