| Internal Part Number | EIS-CWR-142-50-0203 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Insulation Displacement Connectors | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board | |
| Series | CWR | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Ribbon Cable | |
| Number of Positions | 50 | |
| Cable Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Board-Side Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Number of Rows | 4 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |