CW Industries CWR-180-15-0203
CWR-180-15-0203 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-180-15-0203
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
CWR-180-15-0203.pdf
Availability of CWR-180-15-0203
QUANTITY
CWR-180-15-0203 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-180-15-0203
Internal Part NumberEIS-CWR-180-15-0203
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInsulation Displacement Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCWR
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, Finish-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating1A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-180-15-0203
Related LinksCWR-180, CWR-180-15-0203 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-180-15-0203 Details Description
Related parts for CWR-180-15-0203
MOSFET P-CH 30V 3.4A 8-SOP datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 128KB FLASH 40-DIP datasheet.pdf
THYRISTOR DISC 2300V 2300A TBK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ datasheet.pdf
IC OPAMP ZRO-DRFT datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf