CW Industries CWR-217-50-0000
CWR-217-50-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-217-50-0000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 50PIN GOLD W/KEY/STR
Datasheet Download
CWR-217-50-0000.pdf
Availability of CWR-217-50-0000
QUANTITY
CWR-217-50-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-217-50-0000
Internal Part NumberEIS-CWR-217-50-0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInsulation Displacement Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesCWR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-217-50-0000
Related LinksCWR-217, CWR-217-50-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-217-50-0000 Details Description
Related parts for CWR-217-50-0000
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 28-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-QSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST 5V 1.2A 12TDFN datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.3MH 78MA 23 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf