CW Industries CWR-220-60-0203
CWR-220-60-0203 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-220-60-0203
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET IDC 60POS TIN
Datasheet Download
CWR-220-60-0203.pdf
Availability of CWR-220-60-0203
QUANTITY
CWR-220-60-0203 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-220-60-0203
Internal Part NumberEIS-CWR-220-60-0203
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInsulation Displacement Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesCWR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions60
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-220-60-0203
Related LinksCWR-220, CWR-220-60-0203 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-220-60-0203 Details Description
Related parts for CWR-220-60-0203
RES 49.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 170OHM -+5% PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC XO 11.999MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 100MA 1W SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 110 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf