CW Industries CWR-281-37-0021
CWR-281-37-0021 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-281-37-0021
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
CWR-281-37-0021.pdf
Availability of CWR-281-37-0021
QUANTITY
CWR-281-37-0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-281-37-0021
Internal Part NumberEIS-CWR-281-37-0021
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
TerminationIDC, Ribbon Cable
Features-
Shell Material, FinishMetal, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing Material-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-281-37-0021
Related LinksCWR-281, CWR-281-37-0021 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-281-37-0021 Details Description
Related parts for CWR-281-37-0021
28-PIN TEST CLIP GOLD SOIC .30" datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 7.5A TO247-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS LP 8VSSOP datasheet.pdf
CONN COPALUM RING TONG 10MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf