Vishay/Sprague CWR06KC475KB/PR
CWR06KC475KB/PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR06KC475KB/PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10% 25V 2214
Datasheet Download
CWR06KC475KB/PR.pdf
Availability of CWR06KC475KB/PR
QUANTITY
CWR06KC475KB/PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR06KC475KB/PR
Internal Part NumberEIS-CWR06KC475KB/PR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/4, CWR06
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR06KC475KB/PR
Related LinksCWR06KC, CWR06KC475KB/PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR06KC475KB/PR Details Description
Related parts for CWR06KC475KB/PR
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC RCVR/LINE DRVR RS232 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADIS16204/PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 700MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf