Vishay/Sprague CWR06NC475KB/PR
CWR06NC475KB/PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR06NC475KB/PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2915
Datasheet Download
CWR06NC475KB/PR.pdf
Availability of CWR06NC475KB/PR
QUANTITY
CWR06NC475KB/PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR06NC475KB/PR
Internal Part NumberEIS-CWR06NC475KB/PR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/4, CWR06
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR06NC475KB/PR
Related LinksCWR06NC, CWR06NC475KB/PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR06NC475KB/PR Details Description
Related parts for CWR06NC475KB/PR
IC DELAY LN 256TAP 520NS 16SOIC datasheet.pdf
TORX KEY FLAG HANDLE T6 2.64" datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 6POS R/A TIN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 180A SP6 datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 26POS SOCKET-SOCKET 1M datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf