AVX Corporation CWR09FC336KB
CWR09FC336KB picture photo
Mfg. Part Number
CWR09FC336KB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 10% 10V 2711
Datasheet Download
CWR09FC336KB.pdf
Availability of CWR09FC336KB
QUANTITY
CWR09FC336KB Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR09FC336KB
Internal Part NumberEIS-CWR09FC336KB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/4, CWR09
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR09FC336KB
Related LinksCWR09F, CWR09FC336KB Datasheet, AVX Corporation Distributor
CWR09FC336KB Details Description
Related parts for CWR09FC336KB
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC LATCH ADDRESSABL 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 10pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf