KEMET CWR11MH105KB
CWR11MH105KB picture photo
Mfg. Part Number
CWR11MH105KB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.0UF 10% 35V 1411
Datasheet Download
CWR11MH105KB.pdf
Availability of CWR11MH105KB
QUANTITY
CWR11MH105KB Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR11MH105KB
Internal Part NumberEIS-CWR11MH105KB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Featured ProductCWR MIL-PRF-55365 Tantalum Surface Mount Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/8, CWR11
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR11MH105KB
Related LinksCWR11M, CWR11MH105KB Datasheet, KEMET Distributor
CWR11MH105KB Details Description
Related parts for CWR11MH105KB
RES 6.34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2.54MM 5POS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PWM OCP OVP 12EDIP datasheet.pdf
MINI CT D/R RELAY 40P V NAT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 128QFP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16WQFN datasheet.pdf