Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1612120K000A0W
Y1612120K000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1612120K000A0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120K OHM 0.05% 0.4W 2512
Datasheet Download
Y1612120K000A0W.pdf
Availability of Y1612120K000A0W
QUANTITY
Y1612120K000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1612120K000A0W
Internal Part NumberEIS-Y1612120K000A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1612120K000A0W
Y1612120K000A0W Details Description
Related parts for Y1612120K000A0W
IGBT 600V 70A 290W TO247 datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 5POS W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf