AVX Corporation CWR15FK106KBRZ
CWR15FK106KBRZ picture photo
Mfg. Part Number
CWR15FK106KBRZ
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 0805
Datasheet Download
CWR15FK106KBRZ.pdf
Availability of CWR15FK106KBRZ
QUANTITY
CWR15FK106KBRZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR15FK106KBRZ
Internal Part NumberEIS-CWR15FK106KBRZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/12, CWR15
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesMilitary
Failure Rate-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR15FK106KBRZ
Related LinksCWR15FK, CWR15FK106KBRZ Datasheet, AVX Corporation Distributor
CWR15FK106KBRZ Details Description
Related parts for CWR15FK106KBRZ
IDC CABLE - MKS26K/MC26M/MPR26K datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADAPTER FOR 20-SOIC XC17S00A datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 48POS VERT T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
PANEL SWING PJU 15.64X13.86" datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GR/W SN/PB datasheet.pdf
OSC MEMS 37.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf