Vishay/Sprague CWR26HB107KCHB\HR
CWR26HB107KCHB\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HB107KCHB\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HB107KCHB\HR.pdf
Availability of CWR26HB107KCHB\HR
QUANTITY
CWR26HB107KCHB\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HB107KCHB\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26HB107KCHB\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HB107KCHB\HR
Related LinksCWR26HB1, CWR26HB107KCHB\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HB107KCHB\HR Details Description
Related parts for CWR26HB107KCHB\HR
BOARD WEBENCH BUILD IT LM2599 datasheet.pdf
GDT 250V 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 6" 8S FIN datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 110A 800V TO-94 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf