Vishay/Sprague CWR26HB226JCGC\HR
CWR26HB226JCGC\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HB226JCGC\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HB226JCGC\HR.pdf
Availability of CWR26HB226JCGC\HR
QUANTITY
CWR26HB226JCGC\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HB226JCGC\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26HB226JCGC\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HB226JCGC\HR
Related LinksCWR26HB2, CWR26HB226JCGC\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HB226JCGC\HR Details Description
Related parts for CWR26HB226JCGC\HR
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-LLP datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 82.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 32A TO-220 datasheet.pdf