Vishay/Sprague CWR26HC106JCFA\TR
CWR26HC106JCFA\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HC106JCFA\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214
Datasheet Download
CWR26HC106JCFA\TR.pdf
Availability of CWR26HC106JCFA\TR
QUANTITY
CWR26HC106JCFA\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HC106JCFA\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HC106JCFA\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)667 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HC106JCFA\TR
Related LinksCWR26HC1, CWR26HC106JCFA\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HC106JCFA\TR Details Description
Related parts for CWR26HC106JCFA\TR
CAP TANT 0.1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 560MHZ 24LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-23V 1.66A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf