Vishay/Sprague CWR26HC106MCFZ\PR
CWR26HC106MCFZ\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HC106MCFZ\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214
Datasheet Download
CWR26HC106MCFZ\PR.pdf
Availability of CWR26HC106MCFZ\PR
QUANTITY
CWR26HC106MCFZ\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HC106MCFZ\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26HC106MCFZ\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)667 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HC106MCFZ\PR
Related LinksCWR26HC1, CWR26HC106MCFZ\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HC106MCFZ\PR Details Description
Related parts for CWR26HC106MCFZ\PR
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TFLEX CR200 200CC CARTRIDGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf