Vishay/Sprague CWR26HH107JBHB\PR
CWR26HH107JBHB\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH107JBHB\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HH107JBHB\PR.pdf
Availability of CWR26HH107JBHB\PR
QUANTITY
CWR26HH107JBHB\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH107JBHB\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26HH107JBHB\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HH107JBHB\PR
Related LinksCWR26HH1, CWR26HH107JBHB\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HH107JBHB\PR Details Description
Related parts for CWR26HH107JBHB\PR
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 40A datasheet.pdf
CAP THIN FILM 8.2PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5VDC 16MM PCMNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT INVERTER 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 520VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A TO-262 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf