Vishay/Dale RNR55J1431BMBSL
RNR55J1431BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1431BMBSL
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1431BMBSL.pdf
Availability of RNR55J1431BMBSL
QUANTITY
RNR55J1431BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1431BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1431BMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1431BMBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1431BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1431BMBSL Details Description
Related parts for RNR55J1431BMBSL
IDC CABLE - MPL50K/MC50G/X datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A3048N/X 6" datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT .1A .187QC datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 2.2W 5V PROG datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 16QFN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf