Vishay/Sprague CWR26HH107MBHZ\HR
CWR26HH107MBHZ\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH107MBHZ\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HH107MBHZ\HR.pdf
Availability of CWR26HH107MBHZ\HR
QUANTITY
CWR26HH107MBHZ\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH107MBHZ\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26HH107MBHZ\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HH107MBHZ\HR
Related LinksCWR26HH1, CWR26HH107MBHZ\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HH107MBHZ\HR Details Description
Related parts for CWR26HH107MBHZ\HR
TERM BLOCK 600V 25A WM BEIGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 160A FRD SOT-227B datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DS90UB928Q datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 12V datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 32VDC ROCKER datasheet.pdf