Vishay/Sprague CWR26HH107MCHZ\TR
CWR26HH107MCHZ\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH107MCHZ\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HH107MCHZ\TR.pdf
Availability of CWR26HH107MCHZ\TR
QUANTITY
CWR26HH107MCHZ\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH107MCHZ\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HH107MCHZ\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HH107MCHZ\TR
Related LinksCWR26HH1, CWR26HH107MCHZ\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HH107MCHZ\TR Details Description
Related parts for CWR26HH107MCHZ\TR
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf