Vishay/Sprague CWR26HH226KCGB\HR
CWR26HH226KCGB\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH226KCGB\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HH226KCGB\HR.pdf
Availability of CWR26HH226KCGB\HR
QUANTITY
CWR26HH226KCGB\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH226KCGB\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26HH226KCGB\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)