Vishay/Sprague CWR26HK106JCFB\TR
CWR26HK106JCFB\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK106JCFB\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214
Datasheet Download
CWR26HK106JCFB\TR.pdf
Availability of CWR26HK106JCFB\TR
QUANTITY
CWR26HK106JCFB\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK106JCFB\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HK106JCFB\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)667 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HK106JCFB\TR
Related LinksCWR26HK1, CWR26HK106JCFB\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HK106JCFB\TR Details Description
Related parts for CWR26HK106JCFB\TR
TRIAC SENS GATE 800V 16A TO220AB datasheet.pdf
IC DGTL SNGL 100K SPI 8DIP datasheet.pdf
IC V-PROT 2-4CELL LI-ION 8SON datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
LARGE REFILL STRIPS 4 STRIPS datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 30A 0603 datasheet.pdf
Connector Header 43 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
RES SMD 55.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf
CONN 2POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf