Vishay/Sprague CWR26HK107JBHZ\PR
CWR26HK107JBHZ\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK107JBHZ\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HK107JBHZ\PR.pdf
Availability of CWR26HK107JBHZ\PR
QUANTITY
CWR26HK107JBHZ\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK107JBHZ\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26HK107JBHZ\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HK107JBHZ\PR
Related LinksCWR26HK1, CWR26HK107JBHZ\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HK107JBHZ\PR Details Description
Related parts for CWR26HK107JBHZ\PR
IC DAC 12BIT DUAL 5V 24-SOIC datasheet.pdf
TRANSMITTER/RCVR RS232 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
REPLACEMENT QC LEAD SET DX10 datasheet.pdf
MOV 35VAC 1206 SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf