Vishay/Sprague CWR26HK107JCHZ
CWR26HK107JCHZ picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK107JCHZ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HK107JCHZ.pdf
Availability of CWR26HK107JCHZ
QUANTITY
CWR26HK107JCHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK107JCHZ
Internal Part NumberEIS-CWR26HK107JCHZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HK107JCHZ
Related LinksCWR26HK, CWR26HK107JCHZ Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HK107JCHZ Details Description
Related parts for CWR26HK107JCHZ
IC TX RS232 1MBPS 1UA SOT23-6 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 5% 1.5W J LEAD datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 31POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
BOARD REFERENCE DESIGN P5020 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 1430LM 3CH MCPCB datasheet.pdf
FUSE 3.6KV 25AMP 2" DIN datasheet.pdf