Vishay/Sprague CWR26KB106JBGZ
CWR26KB106JBGZ picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106JBGZ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106JBGZ.pdf
Availability of CWR26KB106JBGZ
QUANTITY
CWR26KB106JBGZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106JBGZ
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106JBGZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KB106JBGZ
Related LinksCWR26KB, CWR26KB106JBGZ Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KB106JBGZ Details Description
Related parts for CWR26KB106JBGZ
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL HIGH DENSITY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CBL ASSY M STR 2.5MM 6' 24 AWG datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM.3/4 58U UHFM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
LENS 5MM LOW PROFILE AMB TRANSP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf