Nichicon UVP1C221MPD
UVP1C221MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVP1C221MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UVP1C221MPD.pdf
Availability of UVP1C221MPD
QUANTITY
UVP1C221MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1C221MPD
Internal Part NumberEIS-UVP1C221MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVP
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current275mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1C221MPD
Related LinksUVP1C, UVP1C221MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1C221MPD Details Description
Related parts for UVP1C221MPD
RES 422 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 450MA 410 MOHM datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 2/10/10/50K 20-S datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 13-19AT ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
TRIMMER 300K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 10W +/-12V 416MA datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.33A 222 MOHM datasheet.pdf