Vishay/Sprague CWR26KB106JCGZ\PR
CWR26KB106JCGZ\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106JCGZ\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106JCGZ\PR.pdf
Availability of CWR26KB106JCGZ\PR
QUANTITY
CWR26KB106JCGZ\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106JCGZ\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106JCGZ\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KB106JCGZ\PR
Related LinksCWR26KB1, CWR26KB106JCGZ\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KB106JCGZ\PR Details Description
Related parts for CWR26KB106JCGZ\PR
REGULATOR -12V/1.5A INT SW VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC DCL ATE 250MHZ DUAL 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 14POS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf