Vishay/Sprague CWR26KB106KBGZ\PR
CWR26KB106KBGZ\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106KBGZ\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106KBGZ\PR.pdf
Availability of CWR26KB106KBGZ\PR
QUANTITY
CWR26KB106KBGZ\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106KBGZ\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106KBGZ\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KB106KBGZ\PR
Related LinksCWR26KB1, CWR26KB106KBGZ\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KB106KBGZ\PR Details Description
Related parts for CWR26KB106KBGZ\PR
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN DIN MALE PLUG 4POS STR GRAY datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf