Vishay/Sprague CWR26KB106KCGB
CWR26KB106KCGB picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106KCGB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106KCGB.pdf
Availability of CWR26KB106KCGB
QUANTITY
CWR26KB106KCGB Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106KCGB
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106KCGB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KB106KCGB
Related LinksCWR26KB, CWR26KB106KCGB Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KB106KCGB Details Description
Related parts for CWR26KB106KCGB
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 0.4V TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 7POS HL LOW P datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf