Vishay/Sprague CWR26KC106JCGC
CWR26KC106JCGC picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KC106JCGC
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KC106JCGC.pdf
Availability of CWR26KC106JCGC
QUANTITY
CWR26KC106JCGC Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KC106JCGC
Internal Part NumberEIS-CWR26KC106JCGC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KC106JCGC
Related LinksCWR26KC, CWR26KC106JCGC Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KC106JCGC Details Description
Related parts for CWR26KC106JCGC
IC AUDIO SUBSYSTEM W/3D 49UBGA datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 74POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 88.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 12DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf