Vishay/Sprague CWR26KH106JBGZ\HR
CWR26KH106JBGZ\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KH106JBGZ\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KH106JBGZ\HR.pdf
Availability of CWR26KH106JBGZ\HR
QUANTITY
CWR26KH106JBGZ\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KH106JBGZ\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26KH106JBGZ\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KH106JBGZ\HR
Related LinksCWR26KH1, CWR26KH106JBGZ\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KH106JBGZ\HR Details Description
Related parts for CWR26KH106JBGZ\HR
IC REG LDO 3.3V 5A TO220-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
IC SW-DRIVER 3V FOR D AMP 10SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 4POS FEMALE/FEMALE 5M datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf