Vishay/Sprague CWR26KH106JCGC\TR
CWR26KH106JCGC\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KH106JCGC\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KH106JCGC\TR.pdf
Availability of CWR26KH106JCGC\TR
QUANTITY
CWR26KH106JCGC\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KH106JCGC\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26KH106JCGC\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KH106JCGC\TR
Related LinksCWR26KH1, CWR26KH106JCGC\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KH106JCGC\TR Details Description
Related parts for CWR26KH106JCGC\TR
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECPT 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-JACK RG58 12" datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG #6 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MINI-SMB-MINI-SMB STRT PLG RG179 datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 DUAL datasheet.pdf