Vishay/Sprague CWR26KK106KBGB\TR
CWR26KK106KBGB\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KK106KBGB\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KK106KBGB\TR.pdf
Availability of CWR26KK106KBGB\TR
QUANTITY
CWR26KK106KBGB\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KK106KBGB\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26KK106KBGB\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KK106KBGB\TR
Related LinksCWR26KK1, CWR26KK106KBGB\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KK106KBGB\TR Details Description
Related parts for CWR26KK106KBGB\TR
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMD datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL HS 3STATE 20-SOIC datasheet.pdf
ACTUATOR WHITE NO LENS datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 24V 6A EMH8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf