Vishay/Sprague CWR26MB106JBHZ\HR
CWR26MB106JBHZ\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MB106JBHZ\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MB106JBHZ\HR.pdf
Availability of CWR26MB106JBHZ\HR
QUANTITY
CWR26MB106JBHZ\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MB106JBHZ\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26MB106JBHZ\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MB106JBHZ\HR
Related LinksCWR26MB1, CWR26MB106JBHZ\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MB106JBHZ\HR Details Description
Related parts for CWR26MB106JBHZ\HR
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 388 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 255 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL8130 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC CONV DC-DC TFT-LCD 32LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf