Vishay/Sprague CWR26MB106JCHZ
CWR26MB106JCHZ picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MB106JCHZ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MB106JCHZ.pdf
Availability of CWR26MB106JCHZ
QUANTITY
CWR26MB106JCHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MB106JCHZ
Internal Part NumberEIS-CWR26MB106JCHZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MB106JCHZ
Related LinksCWR26MB, CWR26MB106JCHZ Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MB106JCHZ Details Description
Related parts for CWR26MB106JCHZ
EMITTER IR VIS MULTI-NM 30MA SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf