Vishay/Sprague CWR26MB106KBHC\HR
CWR26MB106KBHC\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MB106KBHC\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MB106KBHC\HR.pdf
Availability of CWR26MB106KBHC\HR
QUANTITY
CWR26MB106KBHC\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MB106KBHC\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26MB106KBHC\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MB106KBHC\HR
Related LinksCWR26MB1, CWR26MB106KBHC\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MB106KBHC\HR Details Description
Related parts for CWR26MB106KBHC\HR
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA DP 8-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK 63A OPM FUSE HLDR datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 400MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
ANT DISGUISE CELL 132-148MHZ BK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEVEL 24VAC CHASSIS datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf