Vishay/Sprague CWR26MB106MCHB\PR
CWR26MB106MCHB\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MB106MCHB\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MB106MCHB\PR.pdf
Availability of CWR26MB106MCHB\PR
QUANTITY
CWR26MB106MCHB\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MB106MCHB\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26MB106MCHB\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MB106MCHB\PR
Related LinksCWR26MB1, CWR26MB106MCHB\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MB106MCHB\PR Details Description
Related parts for CWR26MB106MCHB\PR
RES ADJ 50 OHM 225W 10% LUGS datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 10-12 AWG #1/4 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1765MHZ 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
FUSE 1.5A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
IC FPGA 375 I/O 1484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 820PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
FGRMS51, 24VDC, 5NO+1NC datasheet.pdf
POT 750 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
470UF 10V 10,3X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf