Vishay/Sprague CWR26MB106MCHC\TR
CWR26MB106MCHC\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MB106MCHC\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MB106MCHC\TR.pdf
Availability of CWR26MB106MCHC\TR
QUANTITY
CWR26MB106MCHC\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MB106MCHC\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26MB106MCHC\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MB106MCHC\TR
Related LinksCWR26MB1, CWR26MB106MCHC\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MB106MCHC\TR Details Description
Related parts for CWR26MB106MCHC\TR
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 73A SOT-227B datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 9-32VIN 2.5V datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 8GB UDIMM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf