Vishay/Sprague CWR26MC106MBHZ\PR
CWR26MC106MBHZ\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106MBHZ\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106MBHZ\PR.pdf
Availability of CWR26MC106MBHZ\PR
QUANTITY
CWR26MC106MBHZ\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106MBHZ\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106MBHZ\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106MBHZ\PR
Related LinksCWR26MC1, CWR26MC106MBHZ\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106MBHZ\PR Details Description
Related parts for CWR26MC106MBHZ\PR
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 14A TO262F datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BOARD REFERENCE FOR LM97600 datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32X8 28TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC GATE BUFFER SGL SOT353 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf