Vishay/Sprague CWR26MC106MCHB\PR
CWR26MC106MCHB\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106MCHB\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106MCHB\PR.pdf
Availability of CWR26MC106MCHB\PR
QUANTITY
CWR26MC106MCHB\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106MCHB\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106MCHB\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106MCHB\PR
Related LinksCWR26MC1, CWR26MC106MCHB\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106MCHB\PR Details Description
Related parts for CWR26MC106MCHB\PR
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC AMP RF GP 6000MHZ 5V SOT-89 datasheet.pdf
PF MALE SIGNAL LCP 24MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS CAP GREEN CYLINDRICAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf