Vishay/Sprague CWR26MC106MCHB
CWR26MC106MCHB picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106MCHB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106MCHB.pdf
Availability of CWR26MC106MCHB
QUANTITY
CWR26MC106MCHB Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106MCHB
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106MCHB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106MCHB
Related LinksCWR26MC, CWR26MC106MCHB Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106MCHB Details Description
Related parts for CWR26MC106MCHB
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLK W/LED 2STB 2.3MM BEIGE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
WIRE BUNDLE STRAP 6 SQUARE datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIBER DIFFUSE REFLECT FLAT R1 datasheet.pdf
EXTENSION 7" 99 SERIES BULK datasheet.pdf