Vishay/Sprague CWR26MC106MCHC\HR
CWR26MC106MCHC\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106MCHC\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106MCHC\HR.pdf
Availability of CWR26MC106MCHC\HR
QUANTITY
CWR26MC106MCHC\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106MCHC\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106MCHC\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106MCHC\HR
Related LinksCWR26MC1, CWR26MC106MCHC\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106MCHC\HR Details Description
Related parts for CWR26MC106MCHC\HR
IC OTP 1MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 150POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16QFN datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 40MSPS HS 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf