Vishay/Sprague CWR26MC106MCHZ\HR
CWR26MC106MCHZ\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106MCHZ\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106MCHZ\HR.pdf
Availability of CWR26MC106MCHZ\HR
QUANTITY
CWR26MC106MCHZ\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106MCHZ\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106MCHZ\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106MCHZ\HR
Related LinksCWR26MC1, CWR26MC106MCHZ\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106MCHZ\HR Details Description
Related parts for CWR26MC106MCHZ\HR
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 4.95MM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 12VDC datasheet.pdf