Vishay/Sprague CWR26MH106JBHC
CWR26MH106JBHC picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MH106JBHC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MH106JBHC.pdf
Availability of CWR26MH106JBHC
QUANTITY
CWR26MH106JBHC Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MH106JBHC
Internal Part NumberEIS-CWR26MH106JBHC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MH106JBHC
Related LinksCWR26MH, CWR26MH106JBHC Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MH106JBHC Details Description
Related parts for CWR26MH106JBHC
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
FUSE INDUST 16A 500V CLASS AM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 26.7 OHM 1% 30W datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf