Vishay/Sprague CWR26MH106KBHB\HR
CWR26MH106KBHB\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MH106KBHB\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MH106KBHB\HR.pdf
Availability of CWR26MH106KBHB\HR
QUANTITY
CWR26MH106KBHB\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MH106KBHB\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26MH106KBHB\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MH106KBHB\HR
Related LinksCWR26MH1, CWR26MH106KBHB\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MH106KBHB\HR Details Description
Related parts for CWR26MH106KBHB\HR
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
MOV 14VAC 1206 SMD datasheet.pdf