Vishay/Sprague CWR26MH106MBHA\PR
CWR26MH106MBHA\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MH106MBHA\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MH106MBHA\PR.pdf
Availability of CWR26MH106MBHA\PR
QUANTITY
CWR26MH106MBHA\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MH106MBHA\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26MH106MBHA\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MH106MBHA\PR
Related LinksCWR26MH1, CWR26MH106MBHA\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MH106MBHA\PR Details Description
Related parts for CWR26MH106MBHA\PR
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO263AB datasheet.pdf
TERM BLOCK GROUND 8MM YEL/GRN datasheet.pdf
CABLE 6POS M8 SOCKET-WIRE 3M datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 14' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W datasheet.pdf