Vishay/Sprague CWR26MH106MCHC\HR
CWR26MH106MCHC\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MH106MCHC\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MH106MCHC\HR.pdf
Availability of CWR26MH106MCHC\HR
QUANTITY
CWR26MH106MCHC\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MH106MCHC\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26MH106MCHC\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MH106MCHC\HR
Related LinksCWR26MH1, CWR26MH106MCHC\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MH106MCHC\HR Details Description
Related parts for CWR26MH106MCHC\HR
INPUT MODULE AC 6MA 5VDC datasheet.pdf
IC D/A CONV 14BIT PAR 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
OSC XO 25.000625MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 14LGA datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 1W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
DSUB F SCREW LOCK ASSBLY datasheet.pdf
LED COB CXB1512 2700K WHT SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT223 datasheet.pdf