Vishay/Sprague CWR26MK106KBHA\PR
CWR26MK106KBHA\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MK106KBHA\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MK106KBHA\PR.pdf
Availability of CWR26MK106KBHA\PR
QUANTITY
CWR26MK106KBHA\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MK106KBHA\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26MK106KBHA\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MK106KBHA\PR
Related LinksCWR26MK1, CWR26MK106KBHA\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MK106KBHA\PR Details Description
Related parts for CWR26MK106KBHA\PR
IC MONITOR 2.68V SUPPLY SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
INDICATOR RECT 24V ORNG PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
VHDM LITE 8R 10C SIGNAL END BP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO BNC PLUG datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP F0 TIN datasheet.pdf