AVX Corporation CWR29HH107KBHB
CWR29HH107KBHB picture photo
Mfg. Part Number
CWR29HH107KBHB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915
Datasheet Download
CWR29HH107KBHB.pdf
Availability of CWR29HH107KBHB
QUANTITY
CWR29HH107KBHB Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR29HH107KBHB
Internal Part NumberEIS-CWR29HH107KBHB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/11, CWR29
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR29HH107KBHB
Related LinksCWR29HH, CWR29HH107KBHB Datasheet, AVX Corporation Distributor
CWR29HH107KBHB Details Description
Related parts for CWR29HH107KBHB
IC MON SUPP QUAD PUSH-PULL 10DFN datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 16A/18A 8-PQFN datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1HV+8LV SKT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 27PR SHLD 300V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf