Connor-Winfield CWX815-16.384M
CWX815-16.384M picture photo
Mfg. Part Number
CWX815-16.384M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.384MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
CWX815-16.384M.pdf
Availability of CWX815-16.384M
QUANTITY
CWX815-16.384M Order Process
Ship out your order
Specifications of CWX815-16.384M
Internal Part NumberEIS-CWX815-16.384M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCWX815
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16.384MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWX815-16.384M
Related LinksCWX815-, CWX815-16.384M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
CWX815-16.384M Details Description
Related parts for CWX815-16.384M
BAG ESD SHIELD 5"X8" METAL-IN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 6A TO-220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 700MA 408 MOHM datasheet.pdf